Kattens dag, söndag 3/12 på ZOO.se i Hälla

Första advent firar vi Kattens dag i samarbete med ZOO.se. Vi kommer vara i deras butikslokal på Hälla Shopping i Västerås. Våra medlemmar kommer visa upp olika kattraser och prata katt med besökare. Läs mer om hur du anmäler ditt intresse för att delta nedan.

Första advent firar vi Kattens dag i samarbete med ZOO.se. Vi kommer vara i deras butikslokal på Hälla Shopping i Västerås. Våra medlemmar kommer visa upp olika kattraser och prata katt med besökare. Läs mer om hur du anmäler ditt intresse för att delta nedan.

Vad kommer vi göra?

Varje heltimme genomförs en ”cat-walk” där vår styrelseledamot Linnea Höglund berättar info & fakta om varje ras samtidigt som katten visas upp för butikens kunder. En katt kommer att utses till Publikens Favorit i slutet av dagen.

Klubben bjuder på glögg och pepparkakor till kunderna och korv till alla medlemmar som visar upp sina katter.

Kom och hjälp Västerås Kattklubb att visa upp våra fina katter på deras dag!

Vad är Kattens dag?

Från SVERAK.se (läst 2023-07-18):

“Det var SVERAK som 1983 beslutade att katten borde ha en egen dag och att denna dag skulle vara den 1:a Advent. SVERAK-traditionen lever vidare och idag har Kattens Dag anammats av andra organisationer och företag.

Katter är ett av våra mest populära sällskapsdjur, om inte det mest populära, därför införde SVERAK (Sveriges Kattklubbars Riksförbund) år 1983 Kattens Dag. Dagen firas varje år den första advent för att vi skall hylla våra kattvänner extra mycket. Vi skall tänka på våra egna katter och på alla de hemlösa katter som springer runt ute i landet. Självklart vill vi ge våra fyrfota vänner den uppmärksamhet de förtjänar. SVERAK och dess medlemmar arrangerar på första advent olika aktiviteter för att hedra och fira våra katter så mycket som möjligt.”

Dela gärna detta!